Velkommen til Marlene.
Ja, vi er nok mange, der har været en tur forbi Wickmann gennem tiden. Absolut et besøg værd, hvis man kommer på de kanter.
Du kan nu godt få blomster på din plante, den skal bare have nogle år på bagen. En af mine venner har en sammenkrøllet plante, som fylder en meter i diameter, men skudbanerne er kørt ud og ind mellem hinanden, den blomstrede sidste år. Den har nok nær 10 meter sammenlagte stængler, hvis de blev rettet ud og lagt efter hinanden.
Men det der med, at den kun er til dekoration, og ikke må spises, står på mange potteplanter nu om dage. Så er producenten sikret mod sagsanlæg, hvis folk spiser planten og bliver syge af det. Men selvom frøene kan spises, er det jo ikke ensbetydende med, at planten også kan spises, tænk bare på kartoflerne, hvor alt grønt er giftigt, også hvis selve kartoflen har fået lys og er blevet grøn.
Men mange producenter sætter den advarsel på som standart, så er det folks eget ansvar, hvis de spiser planterne eller blomsterne.
