Boardet er indtil videre lukket for tilgang af nye brugere.

Vi har i det seneste årstid haft problemer med, at rigtig mange fordækte personer opretter falske profiler på boardet og bruger det til spam eller linker til sider med mistænkeligt indhold. Vi bruger rigtig meget tid på at forhindre dette og på at rydde op efter disse personer.

Trafikken på boardet og antallet af nye 'reelle' brugere er faldet drastisk de seneste år og står ikke mål med ovennævnte indsats. Derfor har vi besluttet at lukke for tilgangen af nye brugere mens vi tænker over, hvordan vi løser problemet på en overkommelig måde. Eksisterende brugere kan fortsat logge på og bruge boardet som sædvanligt.

Egon & Henrik

Kan disse tages med fra Vietnam

Skriv her, hvis du har en hybrid du gerne vil vide mere om. Skriv også her hvis du har en hybrid du vil gerne vil have identificeret.
Besvar
Missemor63
Indlæg: 1
Tilmeldt: 18/4/2016 kl. 10:49

Kan disse tages med fra Vietnam

Indlæg af Missemor63 » 19/4/2016 kl. 15:11

Hej
Jeg bor i øjeblikket i Vietnam og har lige fået disse to orkideer af en vietnamesisk ven. Men jeg har mistanke om at de måske er vilde. Er der en som kan hjælpe med at arts bestemme dem.

Den ene er en fruesko, den anden har ca 30 cm lange blad med hvide prikker.
Jeg har problemer med str af foto, er der en anden måde at sende dem?

Brugeravatar
Egon K P
Indlæg: 3633
Tilmeldt: 1/3/2007 kl. 19:42
Geografisk sted: Aarhus N

Re: Kan disse tages med fra Vietnam

Indlæg af Egon K P » 19/4/2016 kl. 16:20

Velkommen til forumet.

Nu må man jo slet ikke samle orkideer ind i naturen, hverken i Vietnam eller andre lande.

Skal man have orkideer med hjem til Danmark, så må der ikke være jord ved dem. De planter, folk køber i orkidegartnerier, er i flasker med sterilt agar ved, så de er uden snyltende utøj ved. Derfor kan de komme med hjem i kufferten.

Hvis man vil have orkideer med hjem, så skal både eksportlandets og de danske myndigheder informeres på forhånd. Der skal laves Cites-papirer på dem, de skal tjekkes for sygdomme både i Vietnam og i Danmark ved ankomsten. Selvom det kun drejer sig om to panter, så koster det formodentligt stadigvæk et par tusind mindst, at få dem med hjem.

Dertil kommer så, at den ene er en liste I-plante, hvor alle fruesko befinder sig. Liste II-planter er lettere at få Cites-papirer til, jeg vil ikke tro, du kan få dem til din fruesko. Men prisen er stadigvæk den samme for papirerne og de tjek, der skal til.

Tager du dem med i kufferten uden tilladelser, og det bliver opdaget, så kan udgiften efter sigende blive endnu større, og planterne bliver sendt til forbrænding, så man ikke risikerer at få uønskede insekter mm ind i landet, der bl.a. kan ødelægge vores tomat- og agurkgartnerier.

Men vil du gerne have de helt eksakte svar på dine spørgsmål, så må du kontakte Plantedirektoratet for reglerne og priserne. Uden de rigtige navne på planterne kan du ikke få papirerne, uden en kvittering fra et gartneri bliver det nok også svært.

Her kan du læse lidt om det:

http://naturerhverv.dk/virksomheder/imp ... te/#c15409

Gå til undermenuen orkideer, der finder du også en kontaktmail til dem.

Med hensyn til billederne, så er der ikke længere begrænsninger på størrelsen i x-y, men filstørrelsen må maks. være på 512KB. Kan du ikke få dem under den størrelse, så kan de oploades til Flickr eller lignende lagerpladser i skyen, og der er links til brug på fora mm.
Mvh Egon

Besvar